Veel jongeren stellen zich de vraag: ben ik te jong om te beleggen? Voor veel jongeren en jongvolwassenen lijkt het gemakkelijker om investeringsbeslissingen uit te stellen, maar is dit ook echt zo? Wij vinden van niet! Jongeren hebben namelijk één belangrijk voordeel dat oudere leeftijdsgroepen niet hebben: tijd.
Twintigers bevinden zich in een uitstekende positie om de beleggingswereld of investeringswereld te betreden, zelfs met een laag salaris of met universiteitsschulden. Om te laten zien waarom wij het juist slim vinden om zo vroeg mogelijk te beginnen met beleggen, hebben wij hieronder 5 voordelen opgesomd van het jong beginnen met beleggen.
Tijd
Hoewel jongeren misschien wat krapper bij kas zitten dan volwassenen, hebben jongeren wel het grote voordeel dat ze meer tijd hebben om hun belegging meer waard te laten worden. Zo kunnen jongeren door middel van compoundig – het proces waarbij rente wordt bijgeschreven op een bestaande hoofdsom (je belegging) en op reeds betaalde rente (rente over rente) – hun belegging meer waard laten worden door de jaren heen. Kort gezegd: je investering wordt steeds meer waard in de loop der tijd.
Even een voorbeeld ter illustratie:
Stel iemand zou op 20-jarige leeftijd een bedrag van € 10.000 investeren, tegen een rentepercentage van 5%. Tegen de tijd dat deze belegger 60 jaar wordt, heeft zijn investering een waarde van € 70.000.
Indien iemand op 30-jarige leeftijd een investering zou doen van € 10.000 (tegen een rentepercentage van 5%), zou dat op 60-jarige leeftijd ongeveer € 43.000 opleveren.
Dit voorbeeld ook voor een 40-jarige. Indien iemand op 40-jarige leeftijd deze zelfde investering zou doen van € 10.000, zou deze investering op 60-jarige leeftijd slechts € 26.000 opleveren.
Des te langer het geld aan het werk wordt gezet, des te meer rijkdom het kan genereren. Met andere woorden: tijd is geld.
Meer risico nemen
De leeftijd van een belegger is van invloed op de hoeveelheid risico die hij aankan. Zo kunnen jongeren nog jaren lang geld verdienen, waardoor ze het zich kunnen veroorloven om meer risico te nemen bij hun beleggingsactiviteiten. Personen die wat ouder zijn – zoals personen die bijna de pensioenleeftijd bereiken – kunnen zich geen hoge risico’s meer veroorloven en worden daarom over het algemeen aangetrokken tot beleggingen met een laagrisico of beleggingen zonder risico, zoals obligaties. Het meer risico kunnen nemen, stelt jongeren in staat om agressievere portefeuilles te kunnen opbouwen, die onderhevig zijn aan meer spreiding en grotere winsten kunnen opleveren.
Leren door te doen
‘Leren door te doen’, de caption zegt het al. Jonge investeerders hebben de flexibiliteit en de tijd om beleggen te bestuderen en om te leren van hun mislukkingen en successen. Omdat beleggen een vrij lange leercurve heeft – zijn twintigers/jongvolwassenen in het voordeel – omdat ze de tijd hebben om de markten te bestuderen en hun beleggingsstrategieën te verfijnen. Net als het verhoogde risico dat door jonge beleggers kan worden opgevangen, kunnen ze ook beleggingsfouten overwinnen omdat ze de tijd hebben om te herstellen.
Technisch slimmer
De jongere generatie is technisch slimmer onderlegd en kan online investeringstools en investeringstechnieken bestuderen, onderzoeken en toepassen. Online handelsplatforms bieden tegenwoordig talloze mogelijkheden voor zowel technische- als fundamentele analyse, net als financiële- en educatieve websites. Jongeren kunnen over het algemeen beter omgaan met verschillende technologieën zoals social media en apps die kunnen bijdragen aan de basiskennis, ervaring, vertrouwen en expertise van een jonge belegger.
Meer kans om (menselijk) vermogen te verhogen
Menselijk vermogen of menselijk kapitaal kan worden gezien als de huidige waarde van alle toekomstige lonen. Gezien het vermogen om loon te verdienen van fundamenteel belang is voor beleggen en sparen – is investeren in jezelf – door een diploma te halen, trainingen te volgen of door vaardigheden te leren – een waardevolle investering die een sterk rendement kan opleveren. Jongeren hebben vaak veel mogelijkheden om hun vermogen om hogere toekomstige lonen te verdienen te vergroten. Het benutten van deze kansen kan worden beschouwd als een van de vele vormen van beleggen.
Conclusie
Sparen voor je pensioen is niet de enige reden om investeringen te doen. Veel beleggingen, zoals die in dividendaandelen, kunnen gedurende de looptijd van de belegging een inkomstenstroom opleveren. Twintigers hebben een aantal definitieve voordelen ten opzichte van degenen die wachten om te beginnen met beleggen, waaronder tijd, het vermogen om verhoogde risico’s te doorstaan en kansen om toekomstige lonen te verhogen. Ook al moet je klein beginnen, het is in je voordeel om vroeg te beginnen! Dus ben je te jong om te beleggen? Zeker niet!