Op jonge leeftijd beginnen met beleggen. Onze jarenlange ervaring met beginnende beleggers heeft ons laten zien dat veel mensen pas beginnen met beleggen als ze de veertig gepasseerd zijn. Waarom? Dat weten we niet precies!
We vermoeden dat het komt omdat beleggen wordt gezien als: ‘iets voor rijke mensen’ en ‘dat doe je als je geld over hebt’. We zeggen niet dat deze opvattingen totaal onjuist zijn, maar in dit artikel willen we je graag een ander beeld schetsen. Beleggen is zeker niet alleen maar voor rijke mensen weggelegd. Natuurlijk is het verstandig om te beleggen met geld dat je ‘over’ hebt, maar dit betekent niet dat je grote bedragen over hoeft te hebben. Ben je nog jong en geïnteresseerd in beleggen? Lees dan verder!
Begin klein
Om te beginnen met beleggen zijn geen grote bedragen nodig. De eerste les die je leert als je begint met beleggen is: risico en rendement zijn communicerende vaten. Hoe meer risico: hoe groter het rendement. Hoe minder risico: hoe kleiner het rendement. Natuurlijk zijn er altijd uitzonderingen die deze regel bevestigen. De meeste starters willen rustig aan beginnen. Eerst zelf even ervaren en proeven hoe het beleggen werkt. Wij raden startende beleggers ook aan: begin klein. Het kan al de moeite waard zijn om te beginnen met een laag startbedrag en vervolgens een inleg per maand tussen de € 50 en € 100. Het maakt niet uit, als je maar begint. Hoe eerder, hoe beter.
Begin jong
Het klinkt misschien als een heftig statement, begin jong met beleggen. Maar het hoeft niet zo spannend te zijn als het klinkt. Over het algemeen worden de beste rendementen gehaald als er meer tijd is. Er zijn ook voorbeelden van mensen die snel flink hebben gecasht, zoals bijvoorbeeld met de volatiele bitcoins. Ze namen een groot risico en sommigen behaalden daarmee een groot rendement.
Let op: er waren ook grote verliezers. Bedenk vooraf goed met welk doel je wilt gaan beleggen. Als je start om vermogen op te bouwen voor de toekomst, dan is ons advies: kijk naar de langere termijn. Hoe jonger je begint, hoe meer tijd je hebt om je geld te laten groeien en voor je te laten werken.
Een simpel rekensommetje*
Dit simpele rekensommetje laat duidelijk het verschil zien in het resultaat van de beleggingen als je tien jaar eerder begint met beleggen. Er zijn online verschillende rekentools te vinden,
waarbij je zelf kunt experimenteren met startbedragen en maandelijkse inleg. Vul in wat voor jou realistisch is. Voor dit rekensommetje hebben wij bedragen gekozen die voor ons
realistisch zijn.
Uit dit rekensommetje blijkt dat tien jaar eerder beginnen met beleggen bijna twee keer zoveel oplevert aan de eindstreep. Een verrassend resultaat? Dit grote verschil heeft met twee dingen te maken: (1) je legt tien jaar lang € 100 per maand meer in (€ 12.000 meer in totaal) en (2) je ontvangt tien jaar lang meer rente op rente. Het rente-op-rente effect werd door Einstein al het achtste wereldwonder genoemd. Dat komt in dit simpele voorbeeld mooi tot uiting.
Begin verstandig
Als je op jonge leeftijd wilt beginnen met beleggen, doe het dan verstandig. Hiermee bedoelen we: ga niet roekeloos geld storten in beleggen, maar doe eerst de juiste kennis op. Beleggen hoeft niet moeilijk te zijn, maar het is wel belangrijk dat je weet wat je doet en waarom je dit doet.
Neem contact op met een adviseur of verdiep je zelf in de kunst van het beleggen door bijvoorbeeld een online cursus of webinar te volgen via Het Beleggingsinstituut. Het is zelfs mogelijk om (maandelijks) met een beleggingscoach te schakelen over hoe je het beste kunt starten met beleggen. Een beleggingscoach geeft geen individueel advies over je beleggingen, daarvoor moet je bij een beleggingsadviseur zijn, maar de coach laat wel zijn eigen posities en rendementen zien. Het staat je vrij deze te volgen of zelf een andere weg in te slaan. Als je het maar verstandig doet!